SCANIA C?94U?4x2 specifications — approved in Switzerland
259.8 HP
Max power
1980.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
| Power | 259.8 HP (191.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 1980.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 8 970 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | DSC912 |
| Gross weight | 19 100 kg |
| Wheelbase | 4 700 mm |
| Tires | 275/70R22.5: 7.50x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | SCANIA-BUSSAR AB, S-64123 KATRINEHOLM |
| Approval date | 23/10/1998 |
| Type approval no. | 2SA101 |