VICTORY Kingpin specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
140.0 Nm
Max torque
193 km/h
Top speed
391 kg
Curb weight
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 900 rpm |
| Torque | 140.0 Nm @ 2 950 rpm |
| Top speed | 193 km/h |
| Weight/power ratio | 4.35 kg/HP |
| Displacement | 1 731 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 106 CI |
| Curb weight | 391 kg |
| Gross weight | 561 kg |
| Width | 2 556 mm |
| Height | 1 160 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/70R18: 3.50x18 index min.= 63H |
| Tires (option) | AR= 180/55R18: 5.50x18 index min.= 74H |
| Manufacturer | POLARIS INDUSTRIES INC, USA-MN55340 MEDINA |
| Approval date | 22/06/2010 |
| Type approval no. | 6VB104 |