VICTORY Ness Vision Tour specifications — approved in Switzerland
77.5 HP
Max power
135.0 Nm
Max torque
193 km/h
Top speed
488 kg
Curb weight
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 5 200 rpm |
| Torque | 135.0 Nm @ 2 700 rpm |
| Top speed | 193 km/h |
| Weight/power ratio | 6.3 kg/HP |
| Displacement | 1 731 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 106 CI |
| Curb weight | 488 kg |
| Gross weight | 643 kg |
| Width | 2 702 mm |
| Height | 1 431 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/70R18: 3.50x18 index min.= 63H |
| Tires (option) | AR= 180/60R16: 5.00x16 index min.= 80H |
| Manufacturer | POLARIS INDUSTRIES INC, USA-MN55340 MEDINA |
| Approval date | 09/02/2012 |
| Type approval no. | 6VB116 |