VMOTO CPX Pro specifications — approved in Switzerland
9.5 HP
Max power
67.0 Nm
Max torque
105 km/h
Top speed
218 kg
Curb weight
| Power | 9.5 HP (7.0 kW) @ 1 000 rpm |
| Torque | 67.0 Nm |
| Top speed | 105 km/h |
| Weight/power ratio | 22.95 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission |
| s |
| Engine | 14ZW6013450YA |
| Curb weight | 218 kg |
| Gross weight | 300 kg |
| Width | 2 049 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV= 100/80-16: 2.15x16 |
| Tires (option) | AR= 110/80-14: 2.50x14 |
| Manufacturer | NANJING VMOTO MANUFACT. CO., LTD., RC-211200 Jiangsu, P.R. China |
| Approval date | 17/03/2023 |
| Type approval no. | 6VB903 |