VMOTO ON-R L3 specifications — approved in Switzerland
5.8 HP
Max power
14.7 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
160 kg
Curb weight
| Power | 5.8 HP (4.3 kW) @ 2 800 rpm |
| Torque | 14.7 Nm @ 2 800 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 27.59 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission |
| s |
| Engine | 195YC72220018 |
| Curb weight | 160 kg |
| Gross weight | 185 kg |
| Width | 1 970 mm |
| Height | 1 080 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 2.25-19: 1.60x19 / 2.75-18: 1.85x18 |
| Tires (option) | AR= 100/80-18: 2.15x18 / 2.75-18: 1.85x18 |
| Manufacturer | VMOTO INTERNATIONAL LIMITED, Hong Kong |
| Approval date | 04/05/2023 |
| Type approval no. | 6VB906 |