VOLVO 850 AWD specifications — approved in Switzerland
193.1 HP
Max power
270.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 712 kg
Curb weight
| Power | 193.1 HP (142.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 8.87 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | B5254T |
| Curb weight | 1 712 kg |
| Gross weight | 2 120 kg |
| Length | 4 718 mm |
| Width | 1 761 mm |
| Height | 1 428 mm |
| Wheelbase | 2 654 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 ou 5 |
| CO₂ | 270.0 g/km |
| Consumption | 11.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16: 6.5x16 DP43 |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 14/06/1996 |
| Type approval no. | 1VA111 |