VOLVO 850 R specifications — approved in Switzerland
250.2 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
245 km/h
Top speed
1 530 kg
Curb weight
1VA101
| Power | 250.2 HP (184.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed |
| 245 km/h |
| Weight/power ratio | 6.12 kg/HP |
| Displacement | 2 319 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5234T4 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 672 mm |
| Width | 1 761 mm |
| Height | 1 380 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 271.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15, 195/60R15, 205/55R15: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/50R16 6.5x16 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 01/02/1996 |
| Type approval no. | 1VA101 |
1VA102
| Power | 250.2 HP (184.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 245 km/h |
| Weight/power ratio | 6.12 kg/HP |
| Displacement | 2 319 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5234T4 |
| Curb weight | 1 530 kg |
| Gross weight | 2 000 kg |
| Length | 4 720 mm |
| Width | 1 761 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 271.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15, 195/60R15, 205/55R15: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/50R16 6.5x16 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 01/02/1996 |
| Type approval no. | 1VA102 |