VOLVO 850 TDI specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
290.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 584 kg
Curb weight
1VA103
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 290.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.31 kg/HP |
| Displacement | 2 460 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D5252T |
| Curb weight | 1 584 kg |
| Gross weight | 1 960 kg |
| Length | 4 672 mm |
| Width | 1 761 mm |
| Height | 1 380 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 173.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15, 195/60R15, 205/55R15: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/50R16 6.5x16 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 01/02/1996 |
| Type approval no. | 1VA103 |
1VA104
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 290.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 10.81 kg/HP |
| Displacement | 2 460 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D5252T |
| Curb weight | 1 515 kg |
| Gross weight | 2 000 kg |
| Length | 4 720 mm |
| Width | 1 761 mm |
| Height | 1 415 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 173.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15, 195/60R15, 205/55R15: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/50R16: 6.5x16 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 01/02/1996 |
| Type approval no. | 1VA104 |