VOLVO B9R 4x2 specifications — approved in Switzerland
389.0 HP
Max power
1740.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
2VA851
| Power | 389.0 HP (286.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1740.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 9 365 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D9B380-EUVTR40 |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Wheelbase | 4 500 mm |
| Tires | 275/70R22.5 146/144J: 7.50 - 8.25x22.5 / 305/70R22.5 150/148J: 8.25 - 9.00x22.5 |
| Tires (option) | 295/80R22.5 152/148J: 8.25 - 9.00x22.5 / 315/80R22.5 154/150J: 9.00 - 9.75x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 07/09/2011 |
| Type approval no. | 2VA851 |
2VA827
| Power | 389.0 HP (286.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1740.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 9 365 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D9B380-EUVTR40 |
| Gross weight | 18 000 kg |
| Wheelbase | 4 500 mm |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J, 152/148E: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tires (option) | 295/80R22.5 150/146J: 8.25x22.5, 9.00x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 30/09/2009 |
| Type approval no. | 2VA827 |
2VA826
| Power | 389.0 HP (286.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 1740.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 9 365 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D9B380EC06TR40 |
| Gross weight | 18 000 kg |
| Wheelbase | 4 500 mm |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J, 152/148E: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Tires (option) | 295/80R22.5 150/146J: 8.25x22.5, 9.00x22.5 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 01/10/2008 |
| Type approval no. | 2VA826 |