VW ID.5 GTX specifications — approved in Switzerland
299.2 HP
Max power
310.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
2 243 kg
Curb weight
1XZ153
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 7.5 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | X1EB |
| Curb weight | 2 243 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 599 mm |
| Width | 1 852 mm |
| Height | 1 598 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/45R21 101T: 8.5x21 ET40 / 235/50R20 100T: 8x20 ET45 / 235/55R19 101T M+S: 8x19 ET45 |
| Tires (option) | AR= 255/40R21 102T: 9x21 ET42 / 255/45R20 101T: 9x20 ET42 / 255/50R19 103T M+S: 8x19 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 14/12/2022 |
| Type approval no. | 1XZ153 |
1XY960
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 7.49 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | X1EB |
| Curb weight | 2 242 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 599 mm |
| Width | 1 852 mm |
| Height | 1 598 mm |
| Wheelbase | 2 771 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/45R21 101T: 8.5x21 ET40 / 235/50R20 100T: 8x20 ET45 / 235/55R19 101T: 8x19 ET45 |
| Tires (option) | AR= 255/40R21 102T: 9x21 ET42 / 255/45R20 101T: 9x20 ET42 / 255/50R19 103T: 8x19 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 25/11/2022 |
| Type approval no. | 1XY960 |
1VS571
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 7.5 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | X1EB |
| Curb weight | 2 243 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 599 mm |
| Width | 1 852 mm |
| Height | 1 598 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/45R21 101T: 8.5x21 ET40 / 235/50R20 100T: 8x20 ET45 / 235/55R19 101T M+S: 8x19 ET45 |
| Tires (option) | AR= 255/40R21 102T: 9x21 ET42 / 255/45R20 101T: 9x20 ET42 / 255/50R19 103T M+S: 8x19 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 18/07/2022 |
| Type approval no. | 1VS571 |
1VS572
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 7.5 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | X1EB |
| Curb weight | 2 243 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 599 mm |
| Width | 1 852 mm |
| Height | 1 598 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/45R21 101T: 8.5x21 ET40 / 235/50R20 100T: 8x20 ET45 / 235/55R19 101T M+S: 8x19 ET45 |
| Tires (option) | AR= 255/40R21 102T: 9x21 ET42 / 255/45R20 101T: 9x20 ET42 / 255/50R19 103T M+S: 8x19 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 18/07/2022 |
| Type approval no. | 1VS572 |
1XY252
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 7.49 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | X1EB |
| Curb weight | 2 242 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 599 mm |
| Width | 1 852 mm |
| Height | 1 598 mm |
| Wheelbase | 2 771 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/45R21 101T: 8.5x21 ET40 / 235/50R20 100T: 8x20 ET45 / 235/55R19 101T: 8x19 ET45 |
| Tires (option) | AR= 255/40R21 102T: 9x21 ET42 / 255/45R20 101T: 9x20 ET42 / 255/50R19 103T: 8x19 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/06/2022 |
| Type approval no. | 1XY252 |
1VR749
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 7.49 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | X1EB |
| Curb weight | 2 242 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 599 mm |
| Width | 1 852 mm |
| Height | 1 598 mm |
| Wheelbase | 2 771 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/45R21 101T: 8.5x21 ET40 / 235/50R20 100T: 8x20 ET45 / 235/55R19 101T: 8x19 ET45 |
| Tires (option) | AR= 255/40R21 102T: 9x21 ET42 / 255/45R20 101T: 9x20 ET42 / 255/50R19 103T: 8x19 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 11/02/2022 |
| Type approval no. | 1VR749 |
1VR750
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 7.49 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | X1EB |
| Curb weight | 2 242 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 599 mm |
| Width | 1 852 mm |
| Height | 1 598 mm |
| Wheelbase | 2 771 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/45R21 101T: 8.5x21 ET40 / 235/50R20 100T: 8x20 ET45 / 235/55R19 101T: 8x19 ET45 |
| Tires (option) | AR= 255/40R21 102T: 9x21 ET42 / 255/45R20 101T: 9x20 ET42 / 255/50R19 103T: 8x19 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 11/02/2022 |
| Type approval no. | 1VR750 |
1VR224
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 7.49 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | X1EB |
| Curb weight | 2 242 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 599 mm |
| Width | 1 852 mm |
| Height | 1 598 mm |
| Wheelbase | 2 771 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/45R21 101T: 8.5x21 ET40 / 235/50R20 100T: 8x20 ET45 / 235/55R19 101T: 8x19 ET45 |
| Tires (option) | AR= 255/40R21 102T: 9x21 ET42 / 255/45R20 101T: 9x20 ET42 / 255/50R19 103T: 8x19 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 17/08/2021 |
| Type approval no. | 1VR224 |
1VR225
| Power | 299.2 HP (220.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 7.49 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | X1EB |
| Curb weight | 2 242 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 599 mm |
| Width | 1 852 mm |
| Height | 1 598 mm |
| Wheelbase | 2 771 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/45R21 101T: 8.5x21 ET40 / 235/50R20 100T: 8x20 ET45 / 235/55R19 101T: 8x19 ET45 |
| Tires (option) | AR= 255/40R21 102T: 9x21 ET42 / 255/45R20 101T: 9x20 ET42 / 255/50R19 103T: 8x19 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 17/08/2021 |
| Type approval no. | 1VR225 |