VW Passat 1.6 specifications — approved in Switzerland
102.0 HP
Max power
148.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 418 kg
Curb weight
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.9 kg/HP |
| Displacement | 1 595 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BSE |
| Curb weight | 1 418 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 457 mm |
| Wheelbase | 2 709 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 187.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 11/04/2005 |
| Type approval no. | 1VD308 |