BMW 740iL Protection specifications — approved in Switzerland
285.6 HP
Max power
440.0 Nm
Max torque
240 km/h
Top speed
2 135 kg
Curb weight
1BA964
| Power | 285.6 HP (210.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 440.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed |
| 240 km/h |
| Weight/power ratio | 7.48 kg/HP |
| Displacement | 4 398 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 448S2 |
| Curb weight | 2 135 kg |
| Gross weight | 2 520 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine blindée |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 327.0 g/km |
| Consumption | 13.60 l/100km |
| Tires | AV+AR= 235/60R16 100W: 7 1/2x16 DP20, 8x16 DP23 / AV+AR= 215/65 R16 98Q M+S: 7 1/2x16 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 245/55R16 100W: 8x16 DP23 / AV+AR= 235/50ZR18: 8x18 DP20 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 24/01/2000 |
| Type approval no. | 1BA964 |
1BA929
| Power | 285.6 HP (210.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 440.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 240 km/h |
| Weight/power ratio | 7.48 kg/HP |
| Displacement | 4 398 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 448S2 |
| Curb weight | 2 135 kg |
| Gross weight | 2 520 kg |
| Length | 5 124 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine blindée |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 304.0 g/km |
| Consumption | 12.60 l/100km |
| Tires | AV+AR= 235/60R16 100W: 7 1/2x16 DP20, 8x16 DP23 / AV+AR= 215/65 R16 98Q M+S: 7 1/2x16 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 245/55R16 100W: 8x16 DP23 / AV+AR= 235/50ZR18: 8x18 DP20 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 19/03/1999 |
| Type approval no. | 1BA929 |