BMW 750i specifications — approved in Switzerland
448.8 HP
Max power
650.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 015 kg
Curb weight
1BD581
| Power | 448.8 HP (330.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.49 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44B |
| Curb weight | 2 015 kg |
| Gross weight | 2 600 kg |
| Length | 5 079 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD581 |
1BD580
| Power | 448.8 HP (330.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.49 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44B |
| Curb weight | 2 015 kg |
| Gross weight | 2 600 kg |
| Length | 5 079 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD580 |
1BC575
| Power | 448.8 HP (330.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.49 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44B |
| Curb weight | 2 015 kg |
| Gross weight | 2 600 kg |
| Length | 5 079 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 19/06/2012 |
| Type approval no. | 1BC575 |
1BC101
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.95 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44A |
| Curb weight | 2 020 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 5 072 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 479 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 22/07/2010 |
| Type approval no. | 1BC101 |
1BB853
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.95 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44A |
| Curb weight | 2 020 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 5 072 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 479 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 31/08/2009 |
| Type approval no. | 1BB853 |
1BB714
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.95 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44A |
| Curb weight | 2 020 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 5 072 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 479 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 10/09/2008 |
| Type approval no. | 1BB714 |
1BB622
| Power | 408.0 HP (300.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.95 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44A |
| Curb weight | 2 020 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 5 072 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 479 mm |
| Wheelbase | 3 070 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 11/08/2008 |
| Type approval no. | 1BB622 |
1BB299
| Power | 367.2 HP (270.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.41 kg/HP |
| Displacement | 4 799 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N62B48B |
| Curb weight | 1 985 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 5 039 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 484 mm |
| Wheelbase | 2 990 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 271.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/55R17 102W: 8x17 DP24 |
| Tires (option) | AV+AR= 245/50R18 100W: 8x18 DP24 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 11/03/2005 |
| Type approval no. | 1BB299 |
1BA976
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.3 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54122 |
| Curb weight | 2 055 kg |
| Gross weight | 2 515 kg |
| Length | 4 984 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 930 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 327.0 g/km |
| Consumption | 13.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 215/65R16 98Q M+S: 7.5x16 DP20 / 235/50ZR18: 8x18 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/60R16 100W: 8x16 DP23, 7.5x16 DP20 / 235/55 R17 99W: 8x17 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 12/01/2000 |
| Type approval no. | 1BA976 |
1BA911
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.3 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54122 |
| Curb weight | 2 055 kg |
| Gross weight | 2 515 kg |
| Length | 4 984 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 930 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 383.0 g/km |
| Consumption | 15.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 215/65R16 98Q M+S: 7.5x16 DP20 / 235/50ZR18: 8x18 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 235/60R16 100W: 8x16 DP23, 7.5x16 DP20 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 07/10/1998 |
| Type approval no. | 1BA911 |
1BA875
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.3 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54121 |
| Curb weight | 2 055 kg |
| Gross weight | 2 515 kg |
| Length | 4 984 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 930 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 375.0 g/km |
| Consumption | 15.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R16 100W: 7 1/2x16 DP20, 8x16 DP23 / 235/50ZR18: 8x18 DP13/20 |
| Tires (option) | 245/55R16 100W: 8x16 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 07/11/1997 |
| Type approval no. | 1BA875 |
1BA840
| Power | 326.4 HP (240.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 490.0 Nm @ 3 900 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.23 kg/HP |
| Displacement | 5 379 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 54121 |
| Curb weight | 2 035 kg |
| Gross weight | 2 495 kg |
| Length | 4 984 mm |
| Width | 1 862 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 930 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 343.0 g/km |
| Consumption | 14.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 235/60 R16 100W: 7 1/2x16 DP20, 8x16 DP23: 215/65 R16 98Q M+S: 7 1/2x16 DP20 |
| Tires (option) | AV+AR= 245/55 R16 100W: 8x16 DP23 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 11/09/1996 |
| Type approval no. | 1BA840 |