CITROEN C5 Airc. PHEV specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 949 kg
Curb weight
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 13.03 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | DGK/5G11 (EP6LTCHPD 110kW) |
| Curb weight | 1 949 kg |
| Gross weight | 2 420 kg |
| Length | 4 650 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 83.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/50R20 99V: 8.00x20 ET43 |
| Tires (option) | 235/55R19 99V: 8.00x19 ET43 |
| Tow cap. (braked) | 1 550 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | Stellantis Auto SAS, 78300 Poissy, France |
| Approval date | 06/08/2025 |
| Type approval no. | 1CL917 |