CITROEN C5 X MHEV specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
211 km/h
Top speed
1 591 kg
Curb weight
1CL990
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 211 km/h |
| Weight/power ratio | 11.7 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 591 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 805 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 485 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 133.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R17 99V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 205/55R19 97V: 7.00x19 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 1 310 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | Stellantis Auto SAS, 78300 Poissy, France |
| Approval date | 11/12/2025 |
| Type approval no. | 1CL990 |
1CL762
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 211 km/h |
| Weight/power ratio | 11.7 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY / HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 591 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 805 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 485 mm |
| Wheelbase | 2 785 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 132.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R17 99V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 205/55R19 97V: 7.00x19 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 1 310 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 07/12/2023 |
| Type approval no. | 1CL762 |