CLAAS Axion 850 Cmatic specifications — approved in Switzerland
261.1 HP
Max power
1163.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
9 900 kg
Curb weight
4CC809
| Power | 261.1 HP (192.0 kW) @ 2 150 rpm |
| Torque | 1163.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.92 kg/HP |
| Displacement | 6 728 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h4 |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F4DGE617J*V |
| Curb weight | 9 900 kg |
| Gross weight | 15 000 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 3 150 mm |
| Wheelbase | 2 980 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 540/65R34 152D, 600/70R30 159D, 540/65R34 152D, 600/65R28 147D, 540/65R30 158D, 710/60R30 162D |
| Tires (option) | AR= 710/70R42 173D, 800/70R38 179D, 650/85R38 173D, 710/70R38 166D, 650/65R42 158D, 900/60R38 178D |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 08/10/2020 |
| Type approval no. | 4CC809 |
4CB786
| Power | 261.1 HP (192.0 kW) @ 2 150 rpm |
| Torque | 1163.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.92 kg/HP |
| Displacement | 6 728 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h4 |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F4DFE617G*B |
| Curb weight | 9 900 kg |
| Gross weight | 15 000 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 2 450 mm |
| Height | 3 150 mm |
| Wheelbase | 2 980 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 540/65R34 152D, 600/70R30 159D, 540/65R34 152D, 600/65R28 147D, 540/65R30 158D, 710/60R30 162D |
| Tires (option) | AR= 710/70R42 173D, 800/70R38 179D, 650/85R38 173D, 710/70R38 166D, 650/65R42 158D, 900/60R38 178D |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 25/06/2018 |
| Type approval no. | 4CB786 |