CLAAS Axos 240 specifications — approved in Switzerland
97.9 HP
Max power
406.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 075 kg
Curb weight
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 406.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 41.62 kg/HP |
| Displacement | 3 595 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5LGL413?*V |
| Curb weight | 4 075 kg |
| Gross weight | 6 000 kg |
| Length | 4 067 mm |
| Width | 1 304 mm |
| Height | 2 500 mm |
| Wheelbase | 2 286 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 9.5R24 107A8 280/85R24 115A8, 320/70R24 116A8, 420/65R20 128A8, 400/55-22 147A8, 380/70R20 122A8 |
| Tires (option) | AR= 160/95R46 117A8, 420/85R30 140A8, 480/70R30 141A8, 540/65R34 153A8, 600/55-26.5 154A8, 540/65R30 153A8 |
| Tow cap. (braked) | 27 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 03/10/2023 |
| Type approval no. | 4CC822 |