CLAAS Axos 3.105 specifications — approved in Switzerland
97.9 HP
Max power
406.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 400 kg
Curb weight
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 406.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 44.94 kg/HP |
| Displacement | 3 595 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | F5LGL4134*V |
| Curb weight | 4 400 kg |
| Gross weight | 8 000 kg |
| Length | 4 209 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 2 545 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 9.5R24 112A8, 340/85R28 127A8, 420/70R24 130A8, 440/65R28 131A8, 480/65R24 133A8, 280/85R28 118A8 |
| Tires (option) | AR= 160/95R46 125A8, 420/85R38 144A8, 480/70R34 143A8, 540/65R38 147A8, 600/65R34 151A8, 460/85R30 145A8 |
| Tow cap. (braked) | 32 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 500 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 19/02/2025 |
| Type approval no. | 4CC825 |