CLAAS Jaguar 860 specifications — approved in Switzerland
510.0 HP
Max power
2400.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
14 400 kg
Curb weight
5CB168
| Power | 510.0 HP (375.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2400.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 28.24 kg/HP |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | OM502LA.E3B/2 |
| Curb weight | 14 400 kg |
| Gross weight | 19 500 kg |
| Length | 6 580 mm |
| Width | 2 980 mm |
| Height | 3 680 mm |
| Wheelbase | 2 900 mm |
| Body type | Hâcheuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 650/75 R32 167A8 / 800/65R32 172A8 / 900/55 R32 173A8 |
| Tires (option) | AR= 16.5/85-24 14PR / 540/65 R24 149A8 / 600/55 R26.5 / 710/45-26.5 12PR |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 25/06/2014 |
| Type approval no. | 5CB168 |
5CB110
| Power | 364.5 HP (268.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 1900.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 25 km/h |
| Displacement | 14 611 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | OM442LA |
| Gross weight | 14 300 kg |
| Length | 6 900 mm |
| Width | 3 300 mm |
| Height | 3 800 mm |
| Wheelbase | 2 800 mm |
| Body type | Hâcheuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 800/65R32 24.5R32 |
| Tires (option) | AR= 500/60R26.5 540/65R24 500/60R22.5 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 24/07/1997 |
| Type approval no. | 5CB110 |