CLAAS Scorpion 6030 CP specifications — approved in Switzerland
101.9 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
5 500 kg
Curb weight
4CB696
| Power | 101.9 HP (74.9 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 53.97 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | intégral: AV ou AR déclenchable |
| Engine | TCD2011L04W Code CUI74C |
| Curb weight | 5 500 kg |
| Gross weight | 8 500 kg |
| Length | 4 570 mm |
| Height | 2 260 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 16/70-20 149B, 420/75R20 154A8, 425/75R20 148B, 455/70R20 150B, 405/70-24 151B, 15.5/80-24 147A8, |
| Tires (option) | 400/80R24 156A8, 400/80R24 156A8, 445/70R24 151G, 460/70R24 152A8, 17.5LR24 150A8, 17.5R24 150A8 |
| Manufacturer | KRAMER-WERKE GmbH, DE-88662 Ueberlingen |
| Approval date | 03/06/2010 |
| Type approval no. | 4CB696 |
4CB695
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 69.71 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | intégral: AV ou AR déclenchable |
| Engine | TD2011L04W Code C3Ui68 |
| Curb weight | 5 500 kg |
| Gross weight | 8 500 kg |
| Length | 4 570 mm |
| Height | 2 260 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 16/70-20 149B, 420/75R20 154A8, 425/75R20 148B, 455/70R20 150B, 405/70-24 151B, 15.5/80-24 147A8, |
| Tires (option) | 400/80R24 156A8, 400/80R24 156A8, 445/70R24 151G, 460/70R24 152A8, 17.5LR24 150A8, 17.5R24 150A8 |
| Manufacturer | KRAMER-WERKE GmbH, DE-88662 Ueberlingen |
| Approval date | 03/06/2010 |
| Type approval no. | 4CB695 |