CLAAS Scorpion 7044 specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
480.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
8 000 kg
Curb weight
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 480.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 65.36 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TCD3.6L4 |
| Curb weight | 8 000 kg |
| Gross weight | 11 000 kg |
| Length | 5 200 mm |
| Width | 2 440 mm |
| Height | 2 490 mm |
| Wheelbase | 2 950 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 17.5R25 154A8, 460/70R24 154A8, 500/70R24 154A8, 440/70R28 154A8 |
| Tires (option) | 19.5R24 154A8, 440/80R24 154A8, 440/80R28 152A8, 480/65R28 154A8 |
| Manufacturer | KRAMER-WERKE GmbH, DE-88662 Ueberlingen |
| Approval date | 08/04/2014 |
| Type approval no. | 4CB724 |