DAIHATSU Move specifications — approved in Switzerland
55.1 HP
Max power
88.3 Nm
Max torque
140 km/h
Top speed
890 kg
Curb weight
1DB123
| Power | 55.1 HP (40.5 kW) @ 5 200 rpm |
| Torque | 88.3 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed |
| 140 km/h |
| Weight/power ratio | 16.15 kg/HP |
| Displacement | 989 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EJ |
| Curb weight | 890 kg |
| Gross weight | 1 270 kg |
| Length | 3 410 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 2 345 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | F |
| Tires | 155/65R13 73S 4.5x13 DP45 |
| Tires (option) | 165/65R13 77S 4.5x13 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 250 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 11/10/2000 |
| Type approval no. | 1DB123 |
1DB115
| Power | 55.1 HP (40.5 kW) @ 5 200 rpm |
| Torque | 88.3 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 16.77 kg/HP |
| Displacement | 989 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EJ |
| Curb weight | 924 kg |
| Gross weight | 1 270 kg |
| Length | 3 410 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 345 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 155/65R13 73S: 4.50x13 DP45 |
| Tow cap. (unbraked) | 250 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 28/01/1999 |
| Type approval no. | 1DB115 |
1DB107
| Power | 42.2 HP (31.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 67.0 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 131 km/h |
| Weight/power ratio | 19.74 kg/HP |
| Displacement | 847 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | ED |
| Curb weight | 833 kg |
| Gross weight | 1 140 kg |
| Length | 3 310 mm |
| Width | 1 395 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 295 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 142.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 145/65R13 69S: 4.00x13 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 250 kg |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 24/02/1997 |
| Type approval no. | 1DB107 |