FIAT Panda 1.1 4x4 specifications — approved in Switzerland
54.4 HP
Max power
88.0 Nm
Max torque
130 km/h
Top speed
875 kg
Curb weight
3FA405
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 88.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed |
| 130 km/h |
| Weight/power ratio | 16.08 kg/HP |
| Displacement | 1 108 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 187A1000 |
| Curb weight | 875 kg |
| Gross weight | 1 220 kg |
| Length | 3 408 mm |
| Width | 1 500 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 170 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 145R13 74Q, 145/70R13 71Q M+S: 4.00x13 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 250 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 17/05/2001 |
| Type approval no. | 3FA405 |
1FA882
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 88.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 16.08 kg/HP |
| Displacement | 1 108 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 187A1000 |
| Curb weight | 875 kg |
| Gross weight | 1 220 kg |
| Length | 3 408 mm |
| Width | 1 500 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 170 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| Energy category | G |
| Tires | 145R13 74Q: 4.00x13 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 250 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/01/2001 |
| Type approval no. | 1FA882 |
1FA641
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 86.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 16.08 kg/HP |
| Displacement | 1 108 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 176B2.000 |
| Curb weight | 875 kg |
| Gross weight | 1 220 kg |
| Length | 3 408 mm |
| Width | 1 500 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 170 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 145R13 74Q: 4.00x13 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 25/08/1997 |
| Type approval no. | 1FA641 |
3FA123
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 86.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 16.08 kg/HP |
| Displacement | 1 108 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 176B2.000 |
| Curb weight | 875 kg |
| Gross weight | 1 220 kg |
| Length | 3 408 mm |
| Width | 1 500 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 170 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 145R13 74Q, 145/70R13 71Q M+S: 4.00x13 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 20/11/1996 |
| Type approval no. | 3FA123 |
1FA537
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 86.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 16.08 kg/HP |
| Displacement | 1 108 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 176B2.000 |
| Curb weight | 875 kg |
| Gross weight | 1 220 kg |
| Length | 3 408 mm |
| Width | 1 500 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 170 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 145R13: 4.00x13 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/07/1996 |
| Type approval no. | 1FA537 |