FIAT Panda 1.2 BiP 1.2 specifications — approved in Switzerland
59.8 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
140 km/h
Top speed
1 140 kg
Curb weight
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 19.06 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission |
| Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A4000 |
| Curb weight | 1 140 kg |
| Gross weight | 1 440 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 576 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | 165/70R14 81T: 5.5x14 DP35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 30/11/2009 |
| Type approval no. | 3FB143 |