FORD Cougar 2.5 specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
220.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 506 kg
Curb weight
1FH131
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed |
| 225 km/h |
| Weight/power ratio | 8.86 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LCBB |
| Curb weight | 1 506 kg |
| Gross weight | 1 795 kg |
| Length | 4 706 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 324 mm |
| Wheelbase | 2 704 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 240.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/50R16: 6x16 DP46, 6.5x16 DP46 index méc. 88V/86W/86Z autom. 88V/87W/87Z |
| Tires (option) | 215/45R17: 7x17 DP49.5 index méc. 88V/86W/86Z autom. 88V/87W/87Z |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 28/08/2000 |
| Type approval no. | 1FH131 |
1FG957
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 8.62 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LCBE |
| Curb weight | 1 466 kg |
| Gross weight | 1 795 kg |
| Length | 4 699 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 308 mm |
| Wheelbase | 2 704 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 228.0 g/km |
| Consumption | 9.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/50R16 index min. 88V/86W/Z: 6x16 DP46, 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 195/60R15 M+S index min. 86Q: 6x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 17/02/2000 |
| Type approval no. | 1FG957 |
1FG917
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 8.62 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LCBC |
| Curb weight | 1 466 kg |
| Gross weight | 1 795 kg |
| Length | 4 699 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 308 mm |
| Wheelbase | 2 704 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 228.0 g/km |
| Consumption | 9.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/50R16 index min. 88V/86W/Z: 6x16 DP46, 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 195/60R15 M+S index min. 86Q: 6x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 02/06/1999 |
| Type approval no. | 1FG917 |
1FG843
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 250 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 8.62 kg/HP |
| Displacement | 2 544 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LCBA |
| Curb weight | 1 466 kg |
| Gross weight | 1 795 kg |
| Length | 4 699 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 308 mm |
| Wheelbase | 2 704 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 228.0 g/km |
| Consumption | 9.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/50R16: 6x16 DP46, 6 1/2x16 DP46 |
| Tires (option) | 195/60R15 M+S: 6x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 27/07/1998 |
| Type approval no. | 1FG843 |