FORD Cougar ST200 specifications — approved in Switzerland
205.4 HP
Max power
235.0 Nm
Max torque
230 km/h
Top speed
1 466 kg
Curb weight
1FG919
| Power | 205.4 HP (151.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed |
| 230 km/h |
| Weight/power ratio | 7.14 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | MABA |
| Curb weight | 1 466 kg |
| Gross weight | 1 795 kg |
| Length | 4 699 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 308 mm |
| Wheelbase | 2 704 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 245.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/45R17 index min. 89V/86W/Z: 7x17 DP49.5 |
| Tires (option) | 195/60R15 index min. 86Q M+S: 6x15 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/06/1999 |
| Type approval no. | 1FG919 |
1FH132
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 230 km/h |
| Weight/power ratio | 7.53 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | MABB |
| Curb weight | 1 506 kg |
| Gross weight | 1 795 kg |
| Length | 4 706 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 324 mm |
| Wheelbase | 2 704 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 245.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/45R17: 7x17 DP49.5 index 89V/86W/86Z |
| Tires (option) | 195/60R15 M+S: 6x15 DP46 index 86Q |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 28/08/2000 |
| Type approval no. | 1FH132 |