FORD Cougar 2.0 specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
178.0 Nm
Max torque
209 km/h
Top speed
1 396 kg
Curb weight
1FH130
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 178.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 209 km/h |
| Weight/power ratio | 10.69 kg/HP |
| Displacement | 1 988 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EDBB |
| Curb weight | 1 396 kg |
| Gross weight | 1 725 kg |
| Length | 4 706 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 324 mm |
| Wheelbase | 2 704 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 204.0 g/km |
| Consumption | 8.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/50R16: 6.5x16 DP46 index 84V/83W/83Z |
| Tires (option) | 195/60R15 M+S: 6x15 DP46 index 83Q: |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 28/08/2000 |
| Type approval no. | 1FH130 |
1FG918
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 178.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 10.65 kg/HP |
| Displacement | 1 988 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EDBD |
| Curb weight | 1 391 kg |
| Gross weight | 1 725 kg |
| Length | 4 699 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 308 mm |
| Wheelbase | 2 704 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 205.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 index min. 84V/83W/Z: 6x15 DP46 |
| Tires (option) | 215/50R16 index min. 84V/83W/Z: 6x16 DP46, 6.5x16 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/06/1999 |
| Type approval no. | 1FG918 |
1FG916
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 178.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 10.65 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EDBC |
| Curb weight | 1 391 kg |
| Gross weight | 1 725 kg |
| Length | 4 699 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 308 mm |
| Wheelbase | 2 704 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 205.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 index min. 84V/83W/Z: 6x15 DP46 |
| Tires (option) | 215/50R16 index min. 84V/83W/Z: 6x16 DP46, 6.5x16 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 02/06/1999 |
| Type approval no. | 1FG916 |
1FG842
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 178.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 10.65 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EDBA |
| Curb weight | 1 391 kg |
| Gross weight | 1 725 kg |
| Length | 4 699 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 308 mm |
| Wheelbase | 2 704 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 196.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 84V/H/83W/Z: 6x15 DP46 |
| Tires (option) | 215/50R16 84V/H/83W/Z: 6x16 DP46, 6.5x16 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 27/07/1998 |
| Type approval no. | 1FG842 |