HARLEY-DAVIDSON FLSTC 103 specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
130.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
416 kg
Curb weight
6HB577
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 130.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 165 km/h |
| Weight/power ratio | 5.56 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 416 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 233 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 71H: 3.00x16 / 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 20/07/2012 |
| Type approval no. | 6HB577 |
6HB579
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 130.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 5.25 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 393 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 233 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 71H: 3.00x16 / 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 20/07/2012 |
| Type approval no. | 6HB579 |
6HB591
| Power | 43.5 HP (32.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 88.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 141 km/h |
| Weight/power ratio | 9.56 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 416 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 233 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 71H: 3.00x16 / 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 11/03/2013 |
| Type approval no. | 6HB591 |
6HB592
| Power | 43.5 HP (32.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 88.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 141 km/h |
| Weight/power ratio | 9.03 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 393 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 233 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 71H: 3.00x16 / 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 11/03/2013 |
| Type approval no. | 6HB592 |
6HB578
| Power | 31.3 HP (23.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 75.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 13.29 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 416 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 233 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 71H: 3.00x16 / 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 20/07/2012 |
| Type approval no. | 6HB578 |
6HB580
| Power | 31.3 HP (23.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 75.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 12.62 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 395 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 233 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 71H: 3.00x16 / 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 20/07/2012 |
| Type approval no. | 6HB580 |