HARLEY-DAVIDSON FLSTCI specifications — approved in Switzerland
32.6 HP
Max power
70.0 Nm
Max torque
130 km/h
Top speed
410 kg
Curb weight
6HB283
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 70.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 130 km/h |
| Weight/power ratio | 12.58 kg/HP |
| Displacement | 1 449 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | B |
| Curb weight | 410 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 391 mm |
| Height | 1 410 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= MT90-B16 72H: T16x3.00D |
| Tires (option) | AR= 150/80-B16 71H: T16x3.00D |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 02/09/2005 |
| Type approval no. | 6HB283 |
6HB240
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 82.0 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 12.58 kg/HP |
| Displacement | 1 449 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | B |
| Curb weight | 410 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 391 mm |
| Height | 1 190 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= MT90-B16 72H: T16x3.00 D |
| Tires (option) | AR= 150/80-B16 71H: T16x3.00 D |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/10/2003 |
| Type approval no. | 6HB240 |