HARLEY-DAVIDSON FLSTF 103 specifications — approved in Switzerland
78.9 HP
Max power
132.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
385 kg
Curb weight
6HB612
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 132.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 195 km/h |
| Weight/power ratio | 4.88 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 385 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/08/2013 |
| Type approval no. | 6HB612 |
6HB567
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 132.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 5.13 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 20/07/2012 |
| Type approval no. | 6HB567 |
6HB614
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 89.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 8.57 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 385 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/08/2013 |
| Type approval no. | 6HB614 |
6HB593
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 89.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 9.02 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 11/03/2013 |
| Type approval no. | 6HB593 |
6HB613
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 75.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 139 km/h |
| Weight/power ratio | 11.9 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 388 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/08/2013 |
| Type approval no. | 6HB613 |
6HB568
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 75.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 139 km/h |
| Weight/power ratio | 12.42 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 20/07/2012 |
| Type approval no. | 6HB568 |