HARLEY-DAVIDSON FLSTSC specifications — approved in Switzerland
73.4 HP
Max power
117.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
409 kg
Curb weight
| Power | 73.4 HP (54.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 117.0 Nm @ 3 100 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 5.57 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 6 |
| Curb weight | 409 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 400 mm |
| Height | 1 100 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= MT90-B16 72H: 16x3.00 |
| Tires (option) | AR= 150/80-B16 71H: 16x3.00 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 31/08/2006 |
| Type approval no. | 6HB318 |