HARLEY-DAVIDSON FXD35 specifications — approved in Switzerland
34.0 HP
Max power
73.0 Nm
Max torque
140 km/h
Top speed
385 kg
Curb weight
| Power | 34.0 HP (25.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 73.0 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 11.32 kg/HP |
| Displacement | 1 449 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 1 |
| Curb weight | 385 kg |
| Gross weight | 492 kg |
| Width | 2 355 mm |
| Height | 1 200 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 100/90-19 57H: T19x2.15MT, T19x2.50TLA |
| Tires (option) | AR= 160/70-B17 73V: T17x4.5MT |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 02/09/2005 |
| Type approval no. | 6HB276 |