HYUNDAI Inster EV specifications — approved in Switzerland
114.9 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
150 km/h
Top speed
1 428 kg
Curb weight
AXB434
| Power | 114.9 HP (84.5 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio |
| 12.43 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | EM08 |
| Curb weight | 1 428 kg |
| Gross weight | 1 745 kg |
| Length | 3 825 mm |
| Width | 1 610 mm |
| Height | 1 575 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 205/45R17 88V: 6.5x17 ET47 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 14/04/2026 |
| Type approval no. | AXB434 |
AXB433
| Power | 114.9 HP (84.5 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 12.27 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | EM08 |
| Curb weight | 1 410 kg |
| Gross weight | 1 745 kg |
| Length | 3 825 mm |
| Width | 1 610 mm |
| Height | 1 575 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 ET41 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 14/04/2026 |
| Type approval no. | AXB433 |
1HC636
| Power | 114.9 HP (84.5 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 12.69 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EM08 |
| Curb weight | 1 458 kg |
| Gross weight | 1 790 kg |
| Length | 3 845 mm |
| Width | 1 610 mm |
| Height | 1 610 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 205/45R17 88V: 6.5x17 ET47 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 26/11/2024 |
| Type approval no. | 1HC636 |
1HC634
| Power | 114.9 HP (84.5 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 12.43 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EM08 |
| Curb weight | 1 428 kg |
| Gross weight | 1 745 kg |
| Length | 3 825 mm |
| Width | 1 610 mm |
| Height | 1 575 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 205/45R17 88V: 6.5x17 ET47 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 26/11/2024 |
| Type approval no. | 1HC634 |
1HC633
| Power | 114.9 HP (84.5 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 12.27 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EM08 |
| Curb weight | 1 410 kg |
| Gross weight | 1 745 kg |
| Length | 3 825 mm |
| Width | 1 610 mm |
| Height | 1 575 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 ET41 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 26/11/2024 |
| Type approval no. | 1HC633 |
1HC635
| Power | 114.9 HP (84.5 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 12.47 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EM08 |
| Curb weight | 1 433 kg |
| Gross weight | 1 790 kg |
| Length | 3 845 mm |
| Width | 1 610 mm |
| Height | 1 610 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 205/45R17 88V: 6.5x17 ET47 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 26/11/2024 |
| Type approval no. | 1HC635 |
AXB187
| Power | 96.7 HP (71.1 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 14.27 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | EM08 |
| Curb weight | 1 380 kg |
| Gross weight | 1 730 kg |
| Length | 3 825 mm |
| Width | 1 610 mm |
| Height | 1 575 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | A |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 ET41 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 25/09/2025 |
| Type approval no. | AXB187 |
1HC632
| Power | 96.7 HP (71.1 kW) |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 14.27 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | EM08 |
| Curb weight | 1 380 kg |
| Gross weight | 1 730 kg |
| Length | 3 825 mm |
| Width | 1 610 mm |
| Height | 1 575 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | A |
| Tires | 185/65R15 88H: 5.5x15 ET41 |
| Manufacturer | HYUNDAI MOTOR COMPANY, Seoul, Korea |
| Approval date | 26/11/2024 |
| Type approval no. | 1HC632 |