IPS Outlaw 500 specifications — approved in Switzerland
16.7 HP
Max power
26.3 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
285 kg
Curb weight
| Power | 16.7 HP (12.3 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 26.3 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 17.07 kg/HP |
| Displacement | 499 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | ES50PLE |
| Curb weight | 285 kg |
| Gross weight | 390 kg |
| Length | 1 740 mm |
| Width | 1 200 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Wheelbase | 1 245 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= AT21x7-10 22G, 165/70-10 27N, 175/70-10 42N: 10x5.0AT, 10x5,5AT |
| Tires (option) | AR= AT20x10-9 32G, AT20x11-9 32G, 225/40-10 32N, 255/60-10 55N: 9x8.0AT, 10x8.0AT, 10x8.5AT |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 06/06/2006 |
| Type approval no. | 6IA608 |