IPS Outlaw 525 IRS specifications — approved in Switzerland
13.6 HP
Max power
19.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
310 kg
Curb weight
| Power | 13.6 HP (10.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 19.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 22.79 kg/HP |
| Displacement | 510 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | ES51KLE |
| Curb weight | 310 kg |
| Gross weight | 390 kg |
| Length | 1 740 mm |
| Width | 1 200 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Wheelbase | 1 245 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= AT21x7-10 22G, 165/70-10 27N, 175/70-10 42N: 10x5.0AT, 10x5,5AT |
| Tires (option) | AR= AT20x10-9 32G, AT20x11-9 32G: 9x8.0AT, 10x8.0AT, 10x8.5AT |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 15/05/2008 |
| Type approval no. | 6IA619 |