IPS Trail Blazer 330 specifications — approved in Switzerland
14.3 HP
Max power
18.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
330 kg
Curb weight
| Power | 14.3 HP (10.5 kW) @ 6 750 rpm |
| Torque | 18.0 Nm @ 4 750 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 23.08 kg/HP |
| Displacement | 329 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | ES320PFE |
| Curb weight | 330 kg |
| Gross weight | 450 kg |
| Length | 1 920 mm |
| Width | 1 160 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 1 230 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= AT23x7-10, AT23x8R12, 175/70-10, 165/70-10: 10x5.5, 10x6.0, 10x6.5 index min. AV= 31F |
| Tires (option) | AR= AT23x8R12, AT22x11-10, AT22x12-10, 255/60-10: 10x8.0, 10x8.5, 10x9.0 AR= 37F |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 22/05/2008 |
| Type approval no. | 6IA621 |