IPS Ranger 800 XP specifications — approved in Switzerland
18.5 HP
Max power
32.3 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
615 kg
Curb weight
| Power | 18.5 HP (13.6 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 32.3 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 33.24 kg/HP |
| Displacement | 764 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | EH0760LE |
| Curb weight | 615 kg |
| Gross weight | 770 kg |
| Length | 2 820 mm |
| Width | 1 520 mm |
| Height | 1 890 mm |
| Wheelbase | 1 900 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 3 |
| Tires | AV= AT26x10R14, 205/80-12, 26x 9.00-12, 185/88-12, 25x8.00-12, AT26x 8R12, 205/70R14 |
| Tires (option) | AR= AT26x12R14, 255/65-12, 26x12.00-12, 270/60-12, AT25x10-12, AT26x10R14, 235/60R14 |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 24/12/2009 |
| Type approval no. | 6IA628 |