IPS Scrambler XP 1000 specifications — approved in Switzerland
16.2 HP
Max power
23.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
444 kg
Curb weight
| Power | 16.2 HP (11.9 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 23.0 Nm @ 4 900 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 27.41 kg/HP |
| Displacement | 952 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | SCR1000 |
| Curb weight | 444 kg |
| Gross weight | 600 kg |
| Length | 2 200 mm |
| Width | 1 260 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 1 365 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= AT25x8.00-12, AT26x8R12, 26x9.00-12, 185/88-12, 205/80-12: 6.0-7.0x12 |
| Tires (option) | AR= AT25x10-12, 26x12.00-12, 270/60-12, 255/65-12: 7.0-8.0x12 |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 10/09/2014 |
| Type approval no. | 6IA650 |