IPS Scrambler 500 4x4 specifications — approved in Switzerland
19.0 HP
Max power
43.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
355 kg
Curb weight
| Power | 19.0 HP (14.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 43.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 18.68 kg/HP |
| Displacement | 499 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | EH500PLE |
| Curb weight | 355 kg |
| Gross weight | 450 kg |
| Length | 1 920 mm |
| Width | 1 160 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 1 230 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= AT23x 7-10: 10x5.5 / 175/70-10: 10x6.0 / 165/70-10: 10x6.5 index min. AV= 31F |
| Tires (option) | AR= AT22x11-10: 10x8.0 / AT22x12-10: 10x8.5 / 255/60-10: 10x9.0 AR= 37F |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 12/04/2007 |
| Type approval no. | 6IA613 |