ISUZU ATFS87 specifications — approved in Switzerland
163.2 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
2 005 kg
Curb weight
3IE325
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.29 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-L |
| Curb weight | 2 005 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 295 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 785 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 205.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Tires | 255/60R18 108S: 7.0x18 DP33 |
| Tires (option) | 245/70R16 111S: 7.0x16 DP33 |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/02/2017 |
| Type approval no. | 3IE325 |
3IE326
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.25 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-L |
| Curb weight | 2 000 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 295 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 785 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Tires | 255/60R18 108S: 7.0x18 DP33 |
| Tires (option) | 245/70R16 111S: 7.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/02/2017 |
| Type approval no. | 3IE326 |
3IE327
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.25 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-L |
| Curb weight | 2 000 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 190 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 785 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Tires | 255/60R18 108S: 7.0x18 DP33 |
| Tires (option) | 245/70R16 111S: 7.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/02/2017 |
| Type approval no. | 3IE327 |
3IE328
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.19 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-L |
| Curb weight | 1 990 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 295 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 785 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Tires | 255/60R18 108S: 7.0x18 DP33 |
| Tires (option) | 245/70R16 111S: 7.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/02/2017 |
| Type approval no. | 3IE328 |
3IE329
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.07 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-L |
| Curb weight | 1 970 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 295 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 205.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Tires | 255/60R18 108S: 7.0x18 DP33 |
| Tires (option) | 245/70R16 111S: 7.0x16 DP33 |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/02/2017 |
| Type approval no. | 3IE329 |
3IE330
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.04 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-L |
| Curb weight | 1 965 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 295 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Tires | 255/60R18 108S: 7.0x18 DP33 |
| Tires (option) | 245/70R16 111S: 7.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/02/2017 |
| Type approval no. | 3IE330 |
3IE331
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.98 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-L |
| Curb weight | 1 955 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 295 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Tires | 255/60R18 108S: 7.0x18 DP33 |
| Tires (option) | 245/70R16 111S: 7.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/02/2017 |
| Type approval no. | 3IE331 |
3IE332
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.92 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-L |
| Curb weight | 1 945 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 190 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Tires | 255/60R18 108S: 7.0x18 DP33 |
| Tires (option) | 245/70R16 111S: 7.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/02/2017 |
| Type approval no. | 3IE332 |
3IE333
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.76 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-L |
| Curb weight | 1 920 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 315 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Tires | 255/60R18 108S: 7.0x18 DP33 |
| Tires (option) | 245/70R16 111S: 7.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/02/2017 |
| Type approval no. | 3IE333 |
3IE334
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.7 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-L |
| Curb weight | 1 910 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 215 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 780 mm |
| Wheelbase | 3 095 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Tires | 255/60R18 108S: 7.0x18 DP33 |
| Tires (option) | 245/70R16 111S: 7.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 16/02/2017 |
| Type approval no. | 3IE334 |