LANCIA Ypsilon 1.4 specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
128.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
1 055 kg
Curb weight
1LA807
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 11.08 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 495 kg |
| Length | 3 810 mm |
| Width | 1 704 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 388 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 185/65R14 86T: 6x14 DP40 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 04/06/2009 |
| Type approval no. | 1LA807 |
1XA538
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 11.08 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 495 kg |
| Length | 3 810 mm |
| Width | 1 704 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 388 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/65R14 86T: 6x14 DP40 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 28/02/2007 |
| Type approval no. | 1XA538 |
1LA760
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 11.08 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 495 kg |
| Length | 3 810 mm |
| Width | 1 704 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 388 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/65R14 86T: 6x14 DP40 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 04/10/2006 |
| Type approval no. | 1LA760 |
1LA737
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 11.08 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 / 188B1000 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 495 kg |
| Length | 3 778 mm |
| Width | 1 704 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 388 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/65R14 86T: 6x14 DP40, 5 1/2x14 DP32 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 23/09/2003 |
| Type approval no. | 1LA737 |