LANCIA Ypsilon 1.4 8V specifications — approved in Switzerland
77.5 HP
Max power
115.0 Nm
Max torque
167 km/h
Top speed
1 050 kg
Curb weight
1LA818
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 167 km/h |
| Weight/power ratio | 13.55 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 490 kg |
| Length | 3 810 mm |
| Width | 1 704 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 388 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 185/65R14 86T: 6x14 DP40 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 16/11/2009 |
| Type approval no. | 1LA818 |
1LA768
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 167 km/h |
| Weight/power ratio | 13.55 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 490 kg |
| Length | 3 810 mm |
| Width | 1 704 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 388 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 185/65R14 86T: 6x14 DP40 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 01/12/2006 |
| Type approval no. | 1LA768 |