LAND ROVER DiscoverySp.eD4 specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 802 kg
Curb weight
1XV312
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.05 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 802 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 589 mm |
| Width | 1 894 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 192.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R17 104V: 7.5x17 DP45, |
| Tires (option) | 235/60R18 107H: 8.0x18 DP45: 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 23/06/2020 |
| Type approval no. | 1XV312 |
1XV209
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.05 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 802 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 589 mm |
| Width | 1 894 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 192.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R17 104V: 7.5x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107H: 8.0x18 DP45: 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 13/05/2020 |
| Type approval no. | 1XV209 |
1LC891
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.05 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 802 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 589 mm |
| Width | 1 894 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 192.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R17 104V: 7.5x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107H: 8.0x18 DP45: 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 29/07/2019 |
| Type approval no. | 1LC891 |
1LC804
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.05 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 802 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 589 mm |
| Width | 1 894 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 192.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R17 104V: 7.5x17 DP45, |
| Tires (option) | 235/60R18 107H: 8.0x18 DP45: 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 29/08/2018 |
| Type approval no. | 1LC804 |
1LC722
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.05 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 802 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 589 mm |
| Width | 1 894 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 235/65R17 108V: 7.0x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107H: 8.0x18 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/12/2015 |
| Type approval no. | 1LC722 |