LAND ROVER DiscoverySp.TDE specifications — approved in Switzerland
179.5 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
188 km/h
Top speed
1 837 kg
Curb weight
1LC699
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 188 km/h |
| Weight/power ratio | 10.23 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 837 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 4 589 mm |
| Width | 1 894 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 235/60R18 107H: 8.0x18 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 14/07/2015 |
| Type approval no. | 1LC699 |
1LC696
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 12.28 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 837 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 4 589 mm |
| Width | 1 894 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 235/60R18 107H: 8.0x18 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 14/07/2015 |
| Type approval no. | 1LC696 |