LAND ROVER RR Evoque D200 specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
213 km/h
Top speed
1 941 kg
Curb weight
1LE913
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 213 km/h |
| Weight/power ratio | 9.51 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 941 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 / 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 12/03/2026 |
| Type approval no. | 1LE913 |
1LE812
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 9.51 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 941 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 / 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/09/2025 |
| Type approval no. | 1LE812 |
1LE461
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 9.51 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 941 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 / 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 26/06/2024 |
| Type approval no. | 1LE461 |
1LE444
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 9.51 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 941 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 / 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 25/09/2023 |
| Type approval no. | 1LE444 |
1LE311
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 9.51 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 941 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/02/2023 |
| Type approval no. | 1LE311 |
1XY904
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 9.51 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 941 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/11/2022 |
| Type approval no. | 1XY904 |
1XY232
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 9.51 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 941 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/06/2022 |
| Type approval no. | 1XY232 |
1LE152
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 9.51 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTY |
| Curb weight | 1 941 kg |
| Gross weight | 2 490 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/12/2020 |
| Type approval no. | 1LE152 |