LAND ROVER RR Evoque SD4 C specifications — approved in Switzerland
240.7 HP
Max power
500.0 Nm
Max torque
217 km/h
Top speed
1 757 kg
Curb weight
1LC763
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 217 km/h |
| Weight/power ratio | 7.3 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTA |
| Curb weight | 1 757 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 4 360 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 153.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/55R19 105W: 8.0x19 DP45, 245/45R20 103W, 8.0x20 DP45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/08/2017 |
| Type approval no. | 1LC763 |
1LC642
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 8.95 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 705 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 30/09/2013 |
| Type approval no. | 1LC642 |
1LC626
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 8.95 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 705 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 07/11/2012 |
| Type approval no. | 1LC626 |