LAND ROVER RR Evoque eD4 specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
182 km/h
Top speed
1 679 kg
Curb weight
1LC815
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 182 km/h |
| Weight/power ratio | 11.22 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 679 kg |
| Gross weight | 2 275 kg |
| Length | 4 360 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 188.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 05/09/2018 |
| Type approval no. | 1LC815 |
1XP561
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 182 km/h |
| Weight/power ratio | 11.22 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 679 kg |
| Gross weight | 2 275 kg |
| Length | 4 360 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 21/11/2016 |
| Type approval no. | 1XP561 |
1XM369
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 182 km/h |
| Weight/power ratio | 11.83 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 770 kg |
| Gross weight | 2 275 kg |
| Length | 4 360 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 08/12/2015 |
| Type approval no. | 1XM369 |
1XM202
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 182 km/h |
| Weight/power ratio | 11.83 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 770 kg |
| Gross weight | 2 275 kg |
| Length | 4 360 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 17/11/2015 |
| Type approval no. | 1XM202 |
1LC691
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 182 km/h |
| Weight/power ratio | 11.22 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 679 kg |
| Gross weight | 2 275 kg |
| Length | 4 360 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 113.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/07/2015 |
| Type approval no. | 1LC691 |
1XK408
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.63 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 740 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 133.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 29/04/2015 |
| Type approval no. | 1XK408 |
1LC646
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 645 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 133.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 30/09/2013 |
| Type approval no. | 1LC646 |
1XF473
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.6 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 133.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 14/06/2013 |
| Type approval no. | 1XF473 |
1LC630
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.6 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 133.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 07/11/2012 |
| Type approval no. | 1LC630 |