LAND ROVER RR Evoque2.2 specifications — approved in Switzerland
190.4 HP
Max power
420.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
1 840 kg
Curb weight
1XF638
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 195 km/h |
| Weight/power ratio | 9.66 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 840 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60 R18 107V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 17/07/2013 |
| Type approval no. | 1XF638 |
1XD193
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 9.11 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60 R18 107V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 29/05/2012 |
| Type approval no. | 1XD193 |
1XC656
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 9.11 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60 R18 107V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 08/02/2012 |
| Type approval no. | 1XC656 |
1LC605
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.11 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60 R18 107V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 16/08/2011 |
| Type approval no. | 1LC605 |
1XD463
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 182 km/h |
| Weight/power ratio | 11.6 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60 R18 107V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 03/08/2012 |
| Type approval no. | 1XD463 |
1XD444
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 11.6 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60 R18 107V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 27/07/2012 |
| Type approval no. | 1XD444 |
1LC612
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.6 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 133.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60 R18 107V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 01/11/2011 |
| Type approval no. | 1LC612 |
1LC610
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 11.6 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 735 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60 R18 107V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 16/08/2011 |
| Type approval no. | 1LC610 |