LAND ROVER RR Evoque eD4 C specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
182 km/h
Top speed
1 621 kg
Curb weight
1LC690
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 182 km/h |
| Weight/power ratio | 10.84 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 621 kg |
| Gross weight | 2 275 kg |
| Length | 4 360 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/07/2015 |
| Type approval no. | 1LC690 |
1LC645
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.8 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 30/09/2013 |
| Type approval no. | 1LC645 |
1LC629
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.8 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 615 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 4 355 mm |
| Width | 1 900 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 660 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/60R18 103V: 8.0x18 DP45: |
| Tires (option) | 235/55R19 105V: 8.0x19 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 07/11/2012 |
| Type approval no. | 1LC629 |