LEXUS LC500 CV specifications — approved in Switzerland
463.8 HP
Max power
530.0 Nm
Max torque
270 km/h
Top speed
2 110 kg
Curb weight
1LD890
| Power | 463.8 HP (341.0 kW) @ 7 100 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed |
| 270 km/h |
| Weight/power ratio | 4.55 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI-Inj |
| Transmission | Automatique 10 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2UR-GSE |
| Curb weight | 2 110 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 350 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 275.0 g/km |
| Consumption | 11.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 ET25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 ET25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 ET25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 03/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD890 |
1LD852
| Power | 463.8 HP (341.0 kW) @ 7 100 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 270 km/h |
| Weight/power ratio | 4.55 kg/HP |
| Displacement | 4 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-DI |
| Transmission | Automatique 10 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 2UR-GSE |
| Curb weight | 2 110 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 4 770 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 350 mm |
| Wheelbase | 2 870 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 275.0 g/km |
| Consumption | 11.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV+AR= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 ET25 |
| Tires (option) | AV= 245/45RF20 99Y: 8 1/2x20 ET25 / AR= 275/40RF20 102Y: 9 1/2x20 ET25 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 20/08/2020 |
| Type approval no. | 1LD852 |